Prije nekog vremena vidio sam da je jedan moj prijatelj na Facebooku stavio link na članak o najčešćim ženskim imenima u SAD davanima novorođenoj djeci u prošlih nekoliko desetljeća:
Ovdje je cijeli članak.
Vidimo kako je nekad najčešće ime bilo Mary, ali se u nekoliko godina sa zapadne obale proširila Lisa. Možemo vidjeti još mnogo zanimljivih promjena.
Dakako, ova karta prikazuje samo jedno ime — najčešće. Vjerojatno je najčešće ime u jednoj državi drugo po učestalosti u susjednoj itd. — ali to ne vidimo.
Možemo li nacrtati kakvu sličnu kartu za Hrvatsku? Državni zavod za statistiku daje podatke samo za ljude koji su popisani 2011. po desetljećima kad su rođeni, i po županijama. Iz njih je lako nacrtati slične karte.
Do 1960-ih je sve prilično dosadno — u svim krajevima Hrvatske najčešće je ime Marija; drugo najpopularnije ime u cijeloj Hrvatskoj je Ana:
(Kliknite na kartu da je vidite u punoj veličini)
Od 1960-ih se sve mijenja, prvo oko Zagreba i u Istri i na Kvarneru. U Zagrebu najpopularnije ime postaje Snježana:
U 1970-im se pojavljuju brojna nova imena: Marina, Sanja, Sandra; ukupno gledano, najpopularnije ime je Ivana
No od 1980-ih opet je samo jedno ime najčešće u svim županijama: Ivana (u tom desetljeću, najpopularnije muško ime je skoro svugdje Ivan):
Nakon 2000. imamo pomalo neočekivanu eksploziju davanja imena Lana novorođenima:
Zanimljivo je kako je karta najšarenija 1970-ih, i kako tada imamo najviše imena kojih nema u katoličkom kalendaru! I druge sitnice daju povod za razmišljanje, recimo kako Zadarska županija uvijek ne slijedi ostatak Dalmacije, ali se Šibenik uvijek slaže sa Splitom... Evo i animiranog prikaza:
Slijede — najčešća muška imena!
Guba, ali bi možda bilo dobro staviti ručno listanje, pa da možeš zastat i proučit kartu malo.
OdgovoriIzbrišiMatičari u Zadru su sve donedavno lagali roditelje. Npr. Nekoj majci su rekli da mora kćer nazvati hrvatskim imenom, a moji djed i baka su nazvali oca Ivan jer matičar nije dopuštao da dijete nazovu Ivica.
OdgovoriIzbriši